

Takie panele pełnią funkcję miniaturowych półek świetlnych. Takie panele zostały skomercjalizowane do celów oświetlenia dziennego, stosowane jako okno lub zadaszenie w taki sposób, aby światło słoneczne opadające z nieba było skierowane na sufit lub do pomieszczenia, a nie na podłogę. Może to prowadzić do większego oświetlenia tylnej części pomieszczenia, zwłaszcza w połączeniu z białym sufitem, a jednocześnie mieć niewielki wpływ na widok na zewnątrz w porównaniu z normalnymi szybami.
Stojaki z plexi a technologie medyczne i implanty
PMMA jest w dużym stopniu kompatybilny z tkanką ludzką i jest stosowany w produkcji sztywnych soczewek wewnątrzgałkowych, które są wszczepiane w oko po zdjęciu oryginalnej soczewki w leczeniu zaćmy.
Ta kompatybilność została odkryta przez angielskiego oftalmologa Sir Harolda Ridleya w pilotach WWII RAF, którego oczy zostały prześwietlone szybami PMMA pochodzącymi z szyb bocznych ich Supermarine Spitfire myśliwców – tworzywo sztuczne praktycznie nie spowodowało żadnego odrzucenia, w porównaniu z szybami pochodzącymi z samolotów takich jak Hawker Hurricane.[36] Ridley posiadał soczewkę produkowaną przez firmę Rayner (Brighton & Hove, East Sussex) z płyty Perspex spolimeryzowanej przez ICI. W dniu 29 listopada 1949 r. w szpitalu St Thomas’ Hospital w Londynie, Ridley wszczepił pierwszą soczewkę wewnątrzgałkową w szpitalu St Thomas’s w Londynie.
W szczególności soczewki kontaktowe typu akrylowego są przydatne w chirurgii zaćmy u pacjentów z nawracającym stanem zapalnym oczu (uveitis), ponieważ materiał akrylowy wywołuje mniejsze stany zapalne.
Stojaki z plexi nie tylko w sklepie
Soczewki do soczewek okularów wykonane są najczęściej z PMMA. W przeszłości z tego materiału często wykonywano twarde soczewki kontaktowe. Miękkie soczewki kontaktowe są często wykonane z pokrewnego polimeru, gdzie monomery akrylanowe zawierające jedną lub więcej grup hydroksylowych tworzą je hydrofilowe.
W chirurgii ortopedycznej cement kostny PMMA stosuje się do zakładania implantów i przebudowy utraconej kości. Dostarczany jest jako proszek z ciekłym metakrylanem metakrylanu metylu (MMA). Mimo że PMMA jest biologicznie kompatybilny, MMA uważa się za drażniący i potencjalny czynnik rakotwórczy. PMMA jest również związana z wydarzeniami kardiopulmonologicznymi w sali operacyjnej z powodu niedociśnienia tętniczego.
Cement kostny działa jak spoina, a nie jak klej w artroplastii. Choć lepki, nie wiąże się z kością ani z implantem, wypełnia przede wszystkim przestrzenie pomiędzy protezą a kośćmi zapobiegającymi ruchom. Wadą tego cementu kostnego jest to, że ogrzewa on do 82,5 °C (180,5 °F) podczas wiązania, co może powodować termiczną martwicę sąsiadujących tkanek. Potrzebna jest staranna równowaga inicjatorów i monomerów w celu zmniejszenia tempa polimeryzacji, a tym samym generowanego ciepła.
W chirurgii kosmetycznej pod skórę wstrzykuje się maleńkie mikrokule PMMA zawieszone w jakimś płynie biologicznym, aby trwale zredukować zmarszczki lub blizny. PMMA jest nielegalnie używany przez niektórych kulturystów do kształtowania mięśni.